Zdraží hlavně zboží a služby, zařazené ve snížené sazbě DPH.
Jde zejména o potraviny, nealkoholické nápoje, vodné a stočné, teplo, městskou dopravu, knihy, časopisy a noviny, ubytovací služby, vstupné na kulturní akce, léky a zdravotnické pomůcky, dětské pleny či stavební práce.

Zdraží hlavně zboží a služby, zařazené ve snížené sazbě DPH.

Jde zejména o potraviny, nealkoholické nápoje, vodné a stočné, teplo, městskou dopravu, knihy, časopisy a noviny, ubytovací služby, vstupné na kulturní akce, léky a zdravotnické pomůcky, dětské pleny či stavební práce.

Od roku 2013 zřejmě opět zdraží zboží a služby, zařazené ve snížené sazbě DPH.
 
Jde zejména o potraviny, nealkoholické nápoje, vodné a stočné, teplo, městskou dopravu, knihy, časopisy a noviny, ubytovací služby, vstupné na kulturní akce, léky a zdravotnické pomůcky, dětské pleny či stavební práce. Na druhou stranu mohou mírně zlevnit položky zařazené v základní sazbě DPH. Jde o většinu zboží a služeb, například spotřební zboží, elektřinu, plyn, telefony a internet, oblečení, benzin, alkohol, cigarety, restaurace...
 
Koalice slibuje, že zdražení plně vykompenzuje dvěma skupinám lidí.
 
První jsou rodiny s dětmi, kterým se má zvýšit daňová sleva na dítě (případně bonus) o 150 korun měsíčně za každé vyživované dítě. Slevu či bonus však mohou využít jen rodiny, kde alespoň jeden rodič (za jistých podmínek alespoň prarodič) vydělává. Současným důchodcům měla být penze zvýšena o odpovídající částku podle standardních pravidel pro valorizaci. Podle posledních informací půjde nakonec v průměru jen o 174 korun měsíčně. Zvýšit se má také minimální mzda (o 400 až 500 korun měsíčně) a částky životního i existenčního minima (o devět procent).
 
Změny DPH už definitivně schválili poslanci, přehlasovali i veto Senátu.
 
Původní dohodu přitom koalice několikrát měnila. Ještě v červenci navrhoval ministr financí Miroslav Kalousek z TOP 09 sjednocení DPH na 19 procentech už od roku 2012, narazil ale na odpor Věcí veřejných. Zvýšení dolní sazby z 10 na 14 % od ledna 2012 je nyní jisté, nejpozději od roku 2013 však TOP 09 a ODS prosazují vyšší než původně dohodnutou jednotnou DPH. Proti jsou Věci veřejné a samozřejmě opozice. Zvýšením DPH má státní rozpočet získat 18 až 24,5 miliardy korun ročně oproti dosavadnímu stavu. V tomto odhadu je už zohledněn nižší výběr daně z příjmů fyzických osob (po zvýšení slev). Všechny tyto peníze mají být použity na financování důchodové reformy a výplaty stávajících důchodů (snížení schodku příslušné položky ve státním rozpočtu). Na druhou stranu o peníze přijdou rozpočty měst a obcí. Největší dopad se očekává u výdajů na městskou dopravu, oprav bytového fondu, svozu odpadů a příspěvků na provoz zřizovaných organizací, například škol. Jednotnou sazbu DPH, které má Česko mít od roku 2013, uplatňuje nyní pouze Dánsko, a to vysokých 25 %.
 
Legislativa EU umožňuje členským zemím jednu standardní sazbu, která musí být minimálně 15procentní, a maximálně dvě snížené sazby, které však nesmí být nižší než pět procent a které lze aplikovat jen na vymezené druhy zboží a služeb.  EU nicméně umožňuje řadu výjimek, jež jsou udělovány jednotlivým zemím (v takových případech může být DPH i nulová). Zvýšení DPH vydává vládní koalice za součást důchodové reformy. Její hlavní část má platit od roku 2013, nyní se ale hovoří o ročním odkladu. Poslanci projednávají i Kalouskův návrh daňové reformy, týkající se zejména daně z příjmů počínaje rokem 2013.
Mimo jiné má skončit koncept superhrubé mzdy a řada výjimek včetně stravenek